Virtuální manažovaný server není na českém trhu moc známou variantou hostingové služby. Jedná se přitom o ideální hosting pro zájemce, kteří mají více méně navštěvovaných internetových stránek nebo potřebují větší výkon, volnější nastavení a hlavně se nechtějí o nic starat. To je hlavní rozdíl mezi virtuálním manažovaným serverem (VMS) a jeho sourozencem virtuálním privátním serverem (VPS). U manažovaného virtuálního serveru se hostingová společnost stará navíc o prostředí LAMP (operační systém, databáze, webový server a skripty) a vy si pouze jednoduše zřizujete webhostingy pro konkrétní domény.
S virtuálním manažovaným serverem se také můžete na našem trhu občas setkat pod názvem multihosting. Pro více informací se podívejte se na náš článek o čtyřech typech multihostingu.
Co to je VMS hosting
Jak jsme se zmínili v úvodu, služba VMS je téměř stejná jako VPS. Liší se pouze tím, že u VMS se poskytovatel stará o LAMP prostředí a pro VMS mají hostingové společnosti často napsané vlastní administrativní prostředí. Pokud chcete detailnější popis, jak funguje VMS, stačí se podívat na článek o VPS hostingu, kde to rozepisujeme.
Dedikovaný výkon – na rozdíl od webhostingu má VMS dedikovaný výkon (procesor, paměť, úložiště) a sdílíte jen IOPS (rychlost zapisování/čtení disku).
Hosting pro WordPress
Série článků o typech a možnostech hostingu
Navýšení výkonu dle potřeby – službu VMS lze pořídit v několika balíčcích, které se od sebe liší výkonem. Narozdíl od webhostingu můžete přidávat výkon dle potřeby.
Správa LAMP v ceně – služba VMS se za vás postará o nastavení a provoz LAMP prostředí. Je to vhodné pro ty, kdo se nechtějí starat o provoz virtuálních serverů a jsou ochotni si připlatit za správu.
Root přístup – pokud se bavíme o správě virtuálních serverů, znamená to, že nebudete mít takzvaná root práva. Pokud jste zkušení ve virtuálních serverech, nechcete se starat o server, ale potřebujete root práva, doporučujeme virtuální server od Váš-Hosting.cz, kteří to jako jedni z mála nabízejí. Podívejte se na jejich virtuální servery.
Multihosting – VMS je vhodné řešení pro multihosting, cenově je výhodnější než více webhostingů pro internetové stránky s menší návštěvností.
Jak se přidávají projekty (domény) do VMS
Nyní si vysvětlíme, jak se přidávají jednotlivé domény, respektive internetové stránky do VMS. Jak sami uvidíte, je to velmi jednoduché. V rámci VMS dostanete přístup do administrace vašeho virtuálního serveru od hostingové společnosti. Tam si zřizujete sami webhosting, který poběží na vašem virtuálním serveru a používá tak jen váš výpočetní výkon.
Přihlásíte se do administrace virtuálního serveru, kde jednoduše přidáte doménu, zvolíte, kolik místa na disku doméně přiřadíte a kolik přiřadíte místa pro e-maily. Pokud si instalujete WordPress pomocí instalátoru aplikací, stačí nastavit heslo a e-mail pro admin účet WordPress. Tyto údaje vám přijdou e-mailem a dále pak řešíte jen WordPress. Alternativně můžete instalovat WordPress ručně, tedy zřídit FTP přístup, databázi, stáhnout WordPress a pokračovat v instalaci. Ruční instalaci jsem využili, když jsem zřizovali webhosting pro jednoduché HTML stránky, kde není třeba databáze.
Následně přidáváte další a další webhostingy na svůj virtuální server. Občas je potřeba se podívat na vytížení serveru, zda výkon a hlavně paměť a počet souborů na disku ještě stačí.
Doporučuji tyto VPS a VMS
U hostingové společnosti Spolehlivé Servery si koupíte VMS, na kterém si pak sami jednoduše zřizujete webhostingy. Vybíráte ze čtyř balíčků VMS, které se od sebe liší hlavně výkonem. Na první rok dostanete automaticky slevu 50%.
Váš Hosting si sám napsal aplikaci VPS Centrum. Zde si sice kupujete VPS, ale Váš hosting řeší aktualizace a zabezpečení, takže to je velmi zajímavá volba, pokud chcete vyladěnou administraci nebo VMS s root právy.