Službu Google Search Console považujeme za jeden z nezbytných prostředků pro SEO a v tomto článku si probereme její nástroje. Nezajistí vám sice první pozice ve vyhledávání sama o sobě, ale ukáže vám, jak vaše stránky vnímá Google, přes nějž vyhledává většina lidí. O zřízení služby a přidání nového účtu jsme psali v článku Nastavení Google Search Console.
Google Search Console nemusíte navštěvovat denně. Informace o zásadních problémech vám budou chodit e-mailem. Některé nástroje ovšem stojí jednou za čas za pozornost a na základě získaných informací můžete dále zdokonalovat své stránky.
Úvodní stránka
Úvodní stránka administrace zobrazuje základní grafy a slouží jako rozcestník na hlavní statistiky, které Google Search Console tvoří.
Google search console
Mini série článků o Google search console (dříve Google webmaster tools).
- Nastavení
- Nástroje
Výkon
Přehled výkonu vám ukáže četnost výskytu a průměrnou pozici vašeho webu ve výsledcích vyhledávání.
Můžete si zobrazit přehled pro vyhledávání textu, obrázku nebo videa, a to za různá časová období. Tyto filtry nastavujete vlevo nahoře. Na tomtéž místě si můžete zobrazit porovnání 2 typů vyhledávání nebo 2 po sobě jdoucích časových období.
Ve spodní části se vypisuje, z jakých zdrojů se k vám návštěvníci dostali. Zobrazují se prokliky i zobrazení vyhledávaných slov či vyhledaných stránek na vašem webu a uvidíte i statistiku podle zemí, použitých zařízení (mobil/desktop) a jednotlivých dnů. Výsledky v této části se zobrazují podle toho, jaký filtr (text, obrázek nebo video) nebo porovnání jste zvolili nahoře.
Kontrola adresy URL
Zde si můžete zkontrolovat indexaci libovolné adresy v rámci vašeho webu. Pomocí šipek se dostanete k podrobnějším informacím. Nástroj se hodí zejména pro odstraňování chyb, na které Google narazil.
Přehled pokrytí
Zobrazuje indexaci všech stránek vašeho webu a třídí je do skupin podle toho, zda jsou indexovány. U neindexovaných se dozvíte, proč indexace nebyla možná. Díky tomuto nástroji můžete odhalit případné problémy s procházením webu podle počtu chyb či poklesu indexovaných stránek.
Ve spodní části si můžete zobrazit podrobnosti k nalezeným chybám jejich prokliknutím. Zobrazí se vám konkrétní problematické URL adresy. Každou z nich si můžete otevřít pomocí ikonky vedle nebo ji můžete nechat prověřit.
Přehled souborů Sitemap
Zobrazuje, jaké soubory Sitemap u vašich stránek eviduje Google. Sitemap představuje seznam stránek, o nichž by Google měl dle vašeho úsudku vědět.
Ve WordPress ji můžete vytvořit pomocí pluginu YoastSEO. V menu SEO > Obecné a v záložce Features si rozklikněte otazník u položky XML sitemaps a zkopírujte si stránku, kam vede odkaz s textem See the XML sitemap (zpravidla nazevwebu.cz/sitemap_index.xml). Tento odkaz vložte do Google Search Console.
Odebrání
Nástroj slouží k dočasnému zablokování vybraných URL adres vašeho webu ve vyhledávání.
Rychlost (experimentální)
Ukazuje reálnou rychlost načítání vašeho webu při přístupu z mobilu i z počítače. Podrobnosti si můžete zobrazit pomocí položky Otevřít přehled vpravo nahoře.
Použitelnost v mobilních zařízeních
Zobrazuje použitelnost v mobilních zařízeních pro všechny indexované stránky. Vylistovat si můžete jak chyby, tak platné stránky (stačí kliknout na konkrétní položku vlevo nahoře, seznam se objeví níže).
Navigační struktura
Zobrazuje se stav navigační struktury na webu. K její tvorbě vám pomůže i drobečková navigace.
Další nástroje Google Search Console
Mezi další nástroje Google Search Console patří vyhledávací pole odkazů na podstránky a přehled strukturovaných dat, která nelze analyzovat. Zobrazit můžete i ručně provedené zásahy a bezpečnostní problémy.
Velmi zajímavé jsou Odkazy, kde se eviduje přehled nejčastějších cílových stránek a nejčastěji odkazujících webů na vaše stránky.