Aktualizacím jsme se již věnovali v článku Jak aktualizovat WordPress, dnes se podíváme konkrétně na to, jak automatické aktualizace vypnout a provádět je pouze ručně.
Proč (ne)vypnout automatické aktualizace
Již mnoho let se ve WordPress provádějí malé aktualizace jádra automaticky. Všechny ostatní aktualizace, tedy velké aktualizace jádra, aktualizace pluginů a šablon a aktualizace češtiny (či jiné jazykové verze) musíte nejdříve potvrdit. Toto nastavení od tvůrců považujeme za logické, ale samozřejmě lze změnit. Jak automatické, tak ruční aktualizace mají své klady i zápory.
Výhody automatických aktualizací:
- jsou bezpracné a vůbec na ně nemusíte myslet, zejména máte-li zajištěné i automatické zálohy.
Nevýhody automatických aktualizací:
- v některých případech mohou shodit web (o WSOD, tedy o tzv. bílé obrazovce smrti a jejím odstranění jsme rovněž psali v článku Jak aktualizovat WordPress);
- není možné před nimi provést ruční zálohu.
Jak pracovat s WordPress
Série článků kde se naučíte základy práce s WordPress
- Přihlášení do WordPress
- Psaní příspěvku (klasický editor)
- Psaní příspěvků s Gutenberg (nový blokový editor)
- Bloky Gutenberg editoru
- Rubriky a štítky
- Obrázky a galerie
- Média a přílohy
- Správa uživatelů a jejich role
- Jak na sérii příspěvků
- Aktualizace WordPress
- Vypnutí autom. aktualizací
- Administrace WordPress
- Nastavení Menu
- Nastavení hlavní stránky
- Ztráta hesla + obnovení přístupu
- Jak vytvořit kotvy / záložky
- Widgety
- Cookie lišta
- Obsah jen pro přihlášené
Jak vypnout automatické aktualizace pomocí wp-config.php
Nejjednodušší a nejčistší řešení zákazu automatických aktualizací provedete v souboru wp-config.php, který najdete v hlavní složce se systémem WordPress. Skrze nějaký FTP klient si jej stáhněte do počítače, upravte a opět nahrajte zpět na web. Pokud si nevíte rady, podívejte se na náš článek Jak pracovat s FTP a jaký zvolit program.
Do souboru wp-config.php přidejte tento řádek:
define( 'AUTOMATIC_UPDATER_DISABLED', true );
Tím zakážete veškeré automatické aktualizace, tedy velké a malé aktualizace jádra i aktualizace pluginů, šablon i jazykové verze.
Jak vypnout automatické aktualizace pomocí pluginu
Další možností je využití pluginu. Doporučujeme např. Easy Updates Manager, který umožňuje nastavení aktualizací rychle a jednoduše pomocí kliknutí. Bere v potaz malé (minor) i velké (major) aktualizace, pluginy, šablony i překlady. Po instalaci ho najdete netradičně v menu Nástěnka > Updates options.
Důležitost aktualizací
Můžete mít všechny aktualizace automatické, nebo naopak ruční, záleží na vašich preferencích. Často i u jednotlivých pluginů a šablon najdete v jejich nastavení možnost automatické, nebo naopak ruční aktualizace. V každém případě jsou ale aktualizace důležité. Je tedy jedno, jaký způsob zvolíte, ale držte WordPress a jeho šablony i pluginy co nejnovější. Nové verze totiž často obsahují bezpečnostní záplaty. Před každou plánovanou aktualizací doporučujeme provést zálohu webových stránek, a to jak databáze, tak souborů.
Dobrý den, mám upraveno functions.php, bohužel při aktualizaci WP se tento soubor přepíše, jde nějak nastavit, aby se tento soubor nepřepisoval a nemělo to na aktualizaci jádra negativní vliv? Díky
Functions.php je součástí šablony. Pokud děláte úpravy šablony v kódu (nejčastěji functions.php nebo styl.css) je třeba použít childtheme. Podívejte se na https://www.wpmax.cz/zrizeni-child-theme-pro-wordpress-sablony/