Na internetu existuje bezpočet návodů, jak snadno zřídit vlastní webové stránky na redakčním systému WordPress. V tomto článku jsme pro vás sestavili kompletního video průvodce pro začátečníky. Představíme vám zajímavá videa z WordPress konferencí a přednášek, která vás provedou tvorbou stránek od plánování, přes nastavení, až po bezpečnost a také vám představí základy SEO a komunikace s návštěvníky a zákazníky.
1) Plánování webu
Tomáš Kocifaj vás provede základními body, které byste si měli promyslet, než se pustíte do tvorby vlastních internetových stránek. Povídá o tom, že plánování webu je o, lidech, kteří na něj chodí, o cílové skupině, kterou oslovujete, o vaší strategii, o službách, které nabízíte, o informacích a obsahu, o komunikaci a také o testování a testování a testování. Stejně tak se zaměřuje i na to, o čem plánování webu rozhodně není a na co naopak nesmíte zapomenout.
2) Základy SEO
Jakub Hladký vás provede problematikou optimalizace pro vyhledávače (= SEO). Dozvíte se, co si pod optimalizací představit, z čeho máte vycházet a jak vlastně funguje v praxi. Upozorňuje však také na to, že SEO je pouze část práce při propagaci webu, na kterou si musíte dát pozor. Projde s vámi i plánování cílů webu podle toho, kam potřebujete nasměřovat návštěvníky z vyhledávání, a také AIDA model, analýzu klíčových slov a strukturu webu. V druhé části se zaměřuje na správné nastavení pluginu Yoast SEO a související problémy.
3) Instalace webu
Vladimír Smitka si připravil povídání o samotné instalaci redakčního systému WordPress. Začíná představením základních pojmů, které by měli uživatelé znát. Pokračuje požadavky na provoz a rozdíly mezi webhostingem, VPS (virtuálním serverem) a fyzickým serverem s ohledem na výkon a cenu a také popisuje jednotlivé možnosti instalace WordPress a související nastavení během ní. V této přednášce se také dozvíte něco o šifrovacích klíčích v souboru wp-config.php. Ovšem pozor na uvedenou aktuální verzi – tato přednáška proběhla v roce 2016, dnes je k dispozici novější verze.
4) Základy bezpečnosti
Vladimír Smitka vede i další přednášku, a sice o bezpečnosti. Začíná o tom, jak na tom WordPress je z hlediska útoků a jmenuje nejčastější cíle útočníků. Zdůrazňuje, že zásadním prvkem bezpečnosti, jsou včasné aktualizace jádra, šablon i pluginů. Upozorňuje na rizika přeprodávaných šablon a pluginů na webech třetích stran nebo warez stránkách. Dále se věnuje možné nákaze stránek v rámci multihostingu, síle hesel a rolím ve WordPress. Okrajově se dozvíte i něco o child theme. V druhé části přednášky se věnuje nastavení bezpečnostního pluginu WordFence, zálohování a základní opatrnosti na internetu.
5) Základní nastavení
Stanislav Kuchta se věnuje základnímu nastavení již nainstalovaného WordPress. Projde s vámi rozvržení administrace – nástěnku, aktualizace, tvorbu příspěvku v klasickém editoru (Gutenberg vyšel až později), rubriky, štítky, mediální soubory, komentáře, šablony a jejich přizpůsobení, widgety, tvorbu menu, pluginy, uživatele, export/import webu a nakonec se dostává k položce vlastního nastavení – zobrazování, publikování, trvalých odkazů a dalších.
6) Šablony
Vladislav Musílek se věnuje šablonám, jejich úloze ve zobrazování webu a dále také rozdílům mezi placenou šablonou a šablonou zdarma. Poradí vám, podle čeho vybrat vhodnou šablonu právě pro váš web a kde ji hledat. Dozvíte se také, co jsou to tzv. page buildery, startovací šablony a theme frameworky. Okrajově se dozvíte i něco o child theme.
7) Základní pluginy
Naše přednáška, resp. přednáška Radka Kučery je věnována základním pluginům. Dozvíte se základní informace o tom, co to jsou pluginy a jak a kde je vybírat. V další části se seznámíte se šesti pluginy, které se ve svých funkcích řadí mezi základ toho, co by měl využívat (téměř) každý uživatel redakčního systému WordPress. Patří mezi ně Jetpack, Akismet, Yoast SEO, WP Super Cache, iThemes Security, a BackWPup.
8) Základy marketingu
Jakub Hladký & Tomáš Kocifaj vás provedou základy marketingu, který je nedílnou součástí každé komerční stránky a stojí za jejím úspěchem. Dozvíte se, že se vše odvíjí od odpovědí na základní otázky ohledně cílů, kterých chcete skrze stránky dosáhnout. Komu jsou určeny vaše produkty/služby? Kdo je váš typický zákazník a jaká je průměrná cena objednávky? K čemu to zákazník potřebuje a jak a kde to zjistí? Proč by měl objednat právě u vás? Dále se dozvíte zásadní informace, které by měly být na vašem webu dohledatelné, jaké podklady potřebujete pro správné vedení marketingu a jakým způsobem můžete web propagovat (zdarma i za úplatu). Na konci přednášky se najde čas i na seznámení s Google Analytics.
9) Propagace stránek: E-mailing krok za krokem
Michal Blažek vás provede možnostmi propagace stránek pomocí e-mailingu. Dozvíte se základní informace o tom, proč tento typ marketingu zvolit a co od něj můžete čekat vy i návštěvníci (odběratelé). Přednáška vám poradí, kde sbírat kontakty, jak je třídit a jak vybrat systém, skrze nějž budete newslettery posílat. Konkrétní ukázku tvorby takového e-mailu ukazuje na službě Mailchimp.
10) Jak psát články
Jakub Hladký vám ve své přednášce poradí, jak psát atraktivní texty pro cílový okruh vašich návštěvníků a zároveň s ohledem na SEO. Věnuje se také rozdílům mezi offline a online texty, jejich vztahu k uživateli i tomu, jakým způsobem je čtou. Dozvíte se také něco o struktuře textu, na co si dát pozor při psaní a nad čím se zamyslet dříve, než psát začnete.