Recenze VMS Mini od Český hosting

Již delší dobu využíváme VMS Mini od poskytovatele Spolehlivé servery, respektive od Českého hostingu. Využíváme VMS jako cenově výhodný multihosting, kde máme více než 10 webů. V tomto článku vám představíme VMS Mini a jeho administraci, popíšeme, jak funguje, a dozvíte se důvody, proč si pořídit právě multihosting balíček VMS mini od Spolehlivých serverů.

Přehled balíčků VMS

VMS mini je základní a nejlevnější VMS od společnosti THINline s.r.o., která provozuje značku Český hosting pro prodej webhostingů a značku Spolehlivé servery pro prodej VMS. Pro naše potřeby jsme si zvolili základní balíček VMS Mini. Pokud budeme potřebovat větší výkon, můžeme jednoduše přejít na vyšší balíček.

Velká výhoda je 50% sleva na první platební období (rok), slevu získáte automaticky bez nutnosti použití jakýchkoliv slevových kupónů.

spolehlive servery balicky vms

Přidávání webhostingů do VMS Mini

Administraci služeb má Český hosting (webhosting) a Spolehlivé servery (VMS) společnou pod značkou Český hosting. Přidání domény a následně webhostingu do VMS je velmi jednoduché.

Postup přidání domény na VMS:

  1. Klikněte na Přidat novou doménu.
  2. Zadejte název domény.
  3. Zvolte, zda budete doménu registrovat, převádět, nebo jen sami změníte DNS. (Toho využíváme my. Domény registrujeme u Wedos a poté je nasměrujeme na naše servery u Českého hostingu). Návod, jak nasměrovat existující registrovanou doménu na VMS, najdete v nápovědě Českého hostingu zde.
  4. Jako poslední krok si zvolíte, zda chcete pro doménu zřídit placený webhosting (to nechcete) nebo pouze parkovat doménu (to děláme jen pro multisite a domain mapping) nebo zvolíte poslední možnost – zřízení webu na vašem serveru (s názvem podobným našemu replikant8.thinline.cz). Na svém serveru si můžete zřídit domén, kolik chcete, jediným omezením je výkon serveru.
vmsmini cesky hosting pridani domeny

Takto jste přidali doménu na server (VMS) a nyní k ní musíte ještě zřídit prostor pro internetové stránky a případně email. To uděláte v administraci na stránce Domény a hosting > jmeno-domeny.cz kliknutím na jméno domény. Zde jsou přednastavené hodnoty, které jsou u prostoru pro web a databázi jen informativní (spíše pro notifikaci v případě překročení). U emailů naopak přidělujete doméně konkrétní místo z přidělených 2GB u VPS Mini.

vms mini cesky hosting nastaveni parametru domeny

Kontrola vytížení VMS

U VMS si vlastně zřizujete webhostingy a přidáváte je na svůj server. Můžete si tak zřídit větší počet webhostingů, limitovaní jste pouze výkonem VMS. Je tedy důležité jednou za čas zkontrolovat vytížení vašeho serveru (VMS).

Vytížení svého VMS najdete v administraci, klikněte na Servery > jmeno serveru > Provoz a služby a dostanete se na tabulku Vytížení VMS (virtuálního manažovaného serveru).

vms mini cesky hosting vytizeni serveru

Na výše uvedeném obrázku vidíte, že procesor je vytížený minimálně. Interpretace využití paměti je trochu komplexnější.

Jednoduše můžeme říci, že operační systém se přirozeně snaží využít celou dostupnou operační paměť. Z části ji využívají běžící programy, zbytek se pak používá pro buffery a keše, což je důležité pro urychlení různých opakovaných operací (především diskových, které jsou nejpomalejší). Důležitější než absolutní množství volné paměti je spíše struktura jejího využití. Stav, kdy by bylo řekněme 90% paměti spotřebováno programy a jen 10% zbylo pro keše, není obecně úplně ideální (opakované operace by se zřejmě musely provádět znovu a hrozilo by tak přetížení serveru). Kdyby to bylo třeba 50/50 (při stabilním provozu), je to v pořádku. Přitom v obou případech může být volné paměti klidně 0.

U paměti údaje na obrázku říkají, že využito programy je 418 MB, kešemi a buffery 323 MB a zcela nevyužito je 253 MB. Těchto 253 MB může systém ihned zabrat pro jakýkoliv účel bez vlivu na cokoliv jiného. A těch 323 MB by mohl využít také, ale už by musel zahodit nějaké keše nebo buffery (což ale nutně nemusí představovat problémy, pokud se ta zahozená data dlouho nepoužívala). Tato čísla ukazují, že server má dostatek volné paměti a struktura jejího využití je v pořádku (vyplývá to i z toho, že server zatím nedokázal paměť zaplnit ani těmi kešemi).

Diskový prostor (oddíl) na první řádce označený „/“ je oddílem pro systém a databáze a je využitý z 69 %. Na druhé řádce najdete diskový prostor označený „/home“, což je oddíl, který se využívá pro data webů (FTP) a je využitý z 25%. Počet souborů (Inodes) je další údaj k diskovému prostoru, který ukazuje aktuální počet souborů na diskových oddílech serveru. Zde vidíte, že máme velkou rezervu.

Tip: Doporučení, kdy se hodí VMS (multihosting) a kdy webhosting

VMS mini využíváme pro několik méně navštěvovaných webů s tím, že minimálně pro šest bychom museli koupit samostatný webhosting balíček. Na závěr uvádíme pár bodů, kdy přemýšlet o VMS a kdy raději koupit samostatný webhosting.

1. Pokud máte více svých projektů, doporučujeme VMS s možností navýšení výkonu v budoucnu.
2. Pokud potřebujete větší výkon, než nabízí webhosting, a zároveň si chcete individuálně nastavit parametry hostingu (což často u webhostingu nejde), doporučujeme VMS.
3. Pokud tvoříte zákaznické weby nebo z jakéhokoli důvodu chcete držet web odděleně, doporučujeme spíše kupovat samostatné webhostingy .

Napsat komentář